W Cedzynie odbyła się mająca charakter cykliczny IX Konferencja Naukowo – Techniczna „Innowacyjne technologie w budowie, utrzymaniu, eksploatacji i cyfryzacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz łączności w kolejnictwie polskim”. Tak jak w latach ubiegłych również w 2026 roku widoczna była obecność Instytutu Kolejnictwa.
Dyrektor Instytutu Kolejnictwa dr hab. inż. Andrzej Massel objął wydarzenie Patronatem Honorowym, zaś w Radzie Programowej konferencji obecny był zastępca dyrektora IK dr hab. inż. Marek Pawlik, prof. IK.
Podczas oficjalnego otwarcia głos zabrał dr hab. inż. Andrzej Toruń, prof. IK, Kierownik Zakładu Sterowania i Telekomunikacji Instytutu Kolejnictwa. W swoim wystąpieniu podkreślił fundamentalne znaczenie innowacji w automatyce sterowania ruchem kolejowym (srk) dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego w Polsce. Zwrócił także uwagę na rosnącą wagę cyberbezpieczeństwa oraz nakreślił nowe kierunki rozwoju branży.
Tradycyjnie wzorem poprzednich konferencji dr hab. inż. Andrzej Toruń, profesor z Instytutu Kolejnictwa prowadził pierwszą sesję tematyczną otwierająca konferencję w tym roku poświęconą cyberbezpieczeństwu systemów sterowania i kierowania ruchem kolejowym.
Podczas konferencji w Cedzynie przedstawiciele Instytutu Kolejnictwa zaprezentowali następujące konkretne projekty i tematy badawcze:
• Energooszczędny System Elektrycznego Ogrzewania Rozjazdów (EOR): Zaprezentowano system z adaptacyjną dystrybucją mocy grzewczej. Autorami tego opracowania byli dr hab. inż. Andrzej Toruń – prof. IK oraz dr hab. inż. Lucyna Sokołowska. System został opracowany w ramach projektu BRIK 2/036/2022 działanie 4.1.1 Programu operacyjnego Inteligentny Rozwój pn. „Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej” – konkurs II (projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.). Projekt został zrealizowany przez konsorcjum Instytut Kolejnictwa (lider), firma AREX WB Group i Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej.
• Projekt 2/036/2022: Przedstawiono wyniki prac realizowanych w ramach tego projektu, a konkretnie porównanie badań symulacyjnych, laboratoryjnych i terenowych dotyczących wspomnianego wyżej energooszczędnego systemu EOR. Referat na ten temat wygłosił mgr inż. Krzysztof Ortel.
• Techniki symulacyjne w systemach srk: Instytut brał udział w opracowaniu dotyczącym zastosowania techniki symulacyjnej w projektowaniu i utrzymaniu systemów sterowania ruchem kolejowym. Współautorem tego tematu był mgr inż. Marcin Gołębiewski z IK (we współpracy z zespołem pod kierunkiem dr hab. inż. prof. uczelni J. Młyńczaka Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej oraz Michałem Wierzbickim reprezentującym firmę SimFACTOR).
Udział w konferencji pozwolił na ugruntowanie pozycji Instytutu Kolejnictwa jako lidera w dialogu między środowiskiem naukowym a przemysłem i zarządcami infrastruktury. Wydarzenie umożliwiło wymianę doświadczeń z kluczowymi partnerami, takimi jak PKP PLK S.A. czy UTK, oraz zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań IK w obszarze cyfryzacji i efektywności energetycznej infrastruktury kolejowej.
Konferencja, w której uczestniczyło ponad 230 ekspertów z kraju i zagranicy potwierdziła słuszność obranych przez Instytut kierunków badawczych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa systemów cyfrowych oraz modernizacji urządzeń srk



