Miło jest nam poinformować Państwa, że Instytut Kolejnictwa brał w czerwcu 2026 udział w ćwiczeniach „cybereurope2026”.
Nasze zasoby zostały zaatakowane w ramach ćwiczeń angażujących około pięć tysięcy pracowników w całej Unii Europejskiej w dwóch podsektorach sektora transportu, wskazanych w Dyrektywie NIS2 wdrożonej do polskiego ustawodawstwa niedawną zmianą Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
Atakowane były zarówno systemy informacyjne IT jak i eksploatacyjne OT. Ćwiczenia objęły transport kolejowy oraz transport morski. Cyberatak na Instytut Kolejnictwa został z sukcesem odparty.

dr hab. inż. Marek Pawlik, prof. IK
Zastępca dyrektora Instytutu Kolejnictwa
Przewodniczący Centrum Wymiany i Analizy Informacji podsektora transportu Kolejowego – ISAC-Kolej

#CYBEREUROPE

#CE26